May 2019

Wednesday, May 1, 2019
   P Day
   Year IV Meeting (Cuneo Chapel) @ 8:00 AM
   PD: Faith & Science (Room 130) @ 8:00 AM
   Activity Period- MAY CROWNING @ 10:00 AM
   AP Pre-Registration (Theater) @ 10:45 AM
   PD: Faith & Science (Room 130) @ 12:20 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   Benefactors' Reception (Tully Hall) @ 2:30 PM
   CPR Skills Session (Room 130) @ 2:30 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Spanish, French, Chinese Honor Society Induction(McLaughlin Theater/McLaughlin Room) @ 3:30 PM
Spanish, French, Chinese Honor Society Induction (McLaughlin Theater/McLaughlin Room)
   IFP Spring Mass & Dinner (Cuneo Chapel/Grand Gallery/Foglia Library) @ 3:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Payton @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Rita @ 4:45 PM
   Boys Lacrosse Frosh vs New Trier @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Payton @ 5:30 PM
Thursday, May 2, 2019
   A Day
   PD Session: Authentic Assessment (Room 130) @ 8:55 AM
   Soup & Substance (5th Floor Balcony) @ 10:50 AM
   PD Session: Authentic Assessment (Room 130) @ 2:10 PM
   Boys Tennis Varsity vs Montini @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse JV vs Lyons Township @ 5:00 PM
   Women's Society Signature Dinner (Tully Hall) @ 5:30 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Loyola (MCAC Championship) @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs Lyons Township @ 6:30 PM
   Spring Band Concert (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
Friday, May 3, 2019
   C Day
   First Friday Mass (Holy Family Church) @ 7:15 AM
   Admissions Coffee (Brunswick) @ 9:00 AM
   Healing Garden Event (Damen Hall/Holy Family/Healing Garden) @ 10:00 AM
   Cannonball (Tully Hall) @ 3:00 PM
   Girls Softball JV @ Marist @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh vs Fenwick @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Muchin @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Loyola @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse JV @ York @ 5:00 PM
   Girls Soccer JV vs St. Francis Wheaton @ 5:30 PM
   24 Hour Plays (McLaughlin Theater/Foglia/McLaughlin Room) @ 6:00 PM
24 Hour Plays
   Girls Lacrosse Varsity @ York @ 6:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Loyola @ 7:00 PM
   Boys Volleyball JV @ Marian Catholic (Br. Rice Invite) @ 7:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ St. Rita (MCAC Championship) @ 7:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Lincoln Way East (Br. Rice Invite) @ 8:00 PM
Saturday, May 4, 2019
   24 Hour Plays (McLaughlin Theater/G50s/Theater) @ 12:00 AM
24 Hour Plays
   Boys Track Varsity @ Lisle Invite @ 9:00 AM
   Boys Baseball Frosh @ Fenwick @ 10:00 AM
   Boys Baseball Soph @ Fenwick @ 10:00 AM
   Boys Lacrosse Frosh @ Loyola @ 10:00 AM
   Girls Track Varsity @ GCAC Championships @ 10:00 AM
   Girls Track JV @ GCAC Championships @ 10:00 AM
   Boys Baseball Varsity vs Fenwick @ 11:00 AM
   Girls Softball Varsity @ St. Laurence (DH) @ 11:00 AM
   Boys Volleyball JV @ Br. Rice (Br. Rice Invite) @ 1:00 PM
   Girls Softball Varsity vs St. Laurence (DH) @ 1:00 PM
   Girls Softball JV @ Loyola @ 1:30 PM
   Boys Volleyball JV @ St. Rita (Br. Rice Invite) @ 2:00 PM
   Girls Soccer JV @ Niles North @ 12:00 PM
Sunday, May 5, 2019
   Girls Rowing Varsity @ Indianapolis Jr. Sprints @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ Indianapolis Jr. Sprints @ 7:00 AM
   Co-Ed Sailing Varsity @ MISSA Baker Championship @ 8:00 AM
   Girls Softball Varsity @ Loyola @ 1:00 PM
   Boys Lacrosse JV vs Fenwick @ 2:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Fenwick @ 4:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ De La Salle @ 5:00 PM
Monday, May 6, 2019
   K Day
   AP Chinese / AP Env. Science @ 12:00 PM
   Boys Track Frosh/Soph @ CCL Championships @ 3:00 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Varsity vs De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Tennis Varsity @ Marmion @ 4:30 PM
   Girls Soccer JV @ New Trier @ 5:00 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Marist @ 5:00 PM
   Boys Baseball Soph @ De La Salle @ 7:00 PM
Tuesday, May 7, 2019
   Activity Period @ 10:00 AM
   W Day
   Board Meeting (Snite Room) @ 8:00 AM
   AP Spanish Language @ 8:00 AM
   Wolves Den Pitches (Brunswick Room) @ 10:00 AM
   AP Physics @ 12:00 PM
   Girls Softball Varsity @ Resurrection @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Leo @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Resurrection @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV vs Brother Rice @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV @ Lyons Township @ 5:30 PM
   Girls Soccer Varsity @ Fenwick @ 5:30 PM
   Boys Volleyball Varsity vs Brother Rice @ 6:00 PM
   Praying With Ignatius (Cuneo Chapel/5th Floor Balcony) @ 6:00 PM
   Boys Rugby Varsity vs Fenwick @ 6:00 PM
   Boys Lacrosse Varsity @ Lyons Township @ 7:00 PM
Wednesday, May 8, 2019
   O Day
   AP English Lit @ 8:00 AM
   CCC Committee (Room 130) @ 8:00 AM
   May Ed Tech: Google Cert Part 2 (Snite Room) @ 10:50 AM
   AP Euro History / AP French @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Boys Baseball Soph vs De La Salle @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ Fenwick @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Frosh vs Hinsdale Central @ 5:00 PM
   Set The World On Fire (McLaughlin Room/Theater) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball JV vs De La Salle @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity vs De La Salle @ 6:00 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Latin (IHSA Sectional) @ 6:00 PM
   Girls Lacrosse JV vs Hinsdale Central @ 6:15 PM
   Parent Organization Executive Board Induction Ceremony (Brunswick Room) @ 6:30 PM
   Boys Volleyball Senior Night (North Tully Hall) @ 7:00 PM
Thursday, May 9, 2019
   L Day
   AP Chemistry / AP Spanish Lit @ 8:00 AM
   WebEx (Gamble Room) @ 8:30 AM
   Dept. Prayer Time (Cuneo Chapel) @ 9:00 AM
   Girls Track Varsity @ IHSA Sectionals @ 10:00 AM
   AP Psychology @ 12:00 PM
   Girls Soccer JV vs Fenwick (GCAC Championship) @ 3:30 PM
   Girls Softball JV vs De La Salle (GCAC Championship) @ 4:30 PM
   Girls Soccer Varsity vs Niles North @ 5:30 PM
   Girls Soccer Senior Night (McLaughlin Room) @ 5:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs Trinity (GCAC Championship) @ 7:30 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Lane (IHSA Sectionals) @ 8:00 PM
Friday, May 10, 2019
   F Day
   AP US History @ 8:00 AM
   AP Computer Science Principles @ 12:00 PM
   Boys Baseball Soph vs Fenwick @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity @ St. Joseph @ 4:30 PM
   Girls Water Polo Varsity @ Lane (IHSA Sectionals) @ 5:00 PM
   Boys Lacrosse JV vs Brother Rice @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Lyons (Richards Invite) @ 5:15 PM
   BOSS Anthology (McLaughlin Theater/McLaughlin Room) @ 6:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Stagg (Richards Invite) @ 6:15 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ McAuley (GCAC Championship) @ 6:15 PM
   SIMUN Family Banquet (Tully Hall) @ 6:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs Brother Rice @ 7:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Jones (IHSA Sectionals) @ 8:00 PM
Saturday, May 11, 2019
   Boys Track Varsity @ Loyola (CCL Championships) @ 9:00 AM
   Girls Lacrosse JV @ New Trier (Loyola Tournament) @ 9:00 AM
   Girls Softball JV @ De La Salle (GCAC Championship) @ 9:00 AM
   Girls Lacrosse Varsity @ Loyola (GCAC Championship) @ 9:30 AM
   Boys Lacrosse Frosh @ Benet @ 9:30 AM
   Girls Lacrosse JV @ Glenbrook South (Loyola Tournament) @ 10:00 AM
   Girls Water Polo Varsity @ Young (IHSA Sectional Final) @ 10:00 AM
   Girls Lacrosse Frosh vs Barrington @ 10:00 AM
   Girls Softball Varsity @ Niles North @ 10:30 AM
   Boys Baseball Varsity vs Leo @ 10:30 AM
   Boys Volleyball Varsity @ Shepard (Richards Invite) @ 11:00 AM
   Boys Water Polo Varsity @ Young (IHSA Sectional Final) @ 11:30 AM
   Girls Lacrosse JV @ Loyola FR A (Loyola Tournament) @ 11:30 AM
   Girls Lacrosse JV @ York (Loyola Tournament) @ 1:00 PM
   Improv Performance (McLaughlin Room) @ 6:30 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Hinsdale South (Richards invite) @ 12:00 PM
Sunday, May 12, 2019
   Girls Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ Midwest Scholastic Championships, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Monday, May 13, 2019
   P Day
   AP Biology @ 8:00 AM
   Vocation Breakfast (Room 222) @ 10:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   Crash Program For Seniors (Theater) @ 10:00 AM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Softball Varsity @ Maine East @ 4:30 PM
   Girls Softball JV @ Maine East @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs St. Joseph @ 4:30 PM
   Boys Baseball Frosh @ Loyola @ 4:30 PM
Tuesday, May 14, 2019
   A Day
   AP Calculus AB/BC @ 8:00 AM
   AP Art History / AP Human Geography @ 12:00 PM
   Boys Lacrosse Frosh @ York @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity vs Argo @ 4:30 PM
   Girls Softball JV vs Argo @ 4:30 PM
   Boys Volleyball JV @ Latin @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse JV vs York @ 5:00 PM
   JV Girls Soccer Banquet (McLaughlin Room) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ Latin @ 5:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs York @ 7:00 PM
Wednesday, May 15, 2019
   C Day
   AP English Language @ 8:00 AM
   AP Macroeconomics @ 12:00 PM
   SCC Meeting (Snite Room) @ 2:10 PM
   SIMUN Meeting (Foglia Library) @ 3:00 PM
   Girls Soccer Varsity vs Kenwood (IHSA Regional) @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Reavis @ 4:45 PM
   Girls Softball JV @ Reavis @ 4:45 PM
   Claver Society General Meeting (Brunswick Room) @ 5:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ Glenbard West @ 6:30 PM
Thursday, May 16, 2019
   K Day
   AP Comparative Govt. / AP World History @ 8:00 AM
   IFP 4th Year Breakfast/Reflection (5th Floor Balcony/Chapel) @ 8:00 AM
   AP Statistics @ 12:00 PM
   Boys Track Varsity @ IHSA Sectionals @ 2:00 PM
   Night of Remembrance (Tully Hall) @ 3:00 PM
   Crew Board Meeting (Snite Room) @ 6:30 PM
   Jazz Band & Percussion Spring Concert (McLaughlin Theater) @ 7:00 PM
Friday, May 17, 2019
   W Day
   Girls Softball JV @ Niles West @ 4:45 PM
   SENIORS LAST DAY OF CLASSES
   AP Microeconomics / AP Music Theory @ 8:00 AM
   Student Council Speeches (Tully Hall/Gentile Gym/Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
   Activity Period @ 10:00 AM
   AP Computer JAVA / AP Latin @ 12:00 PM
   Girls Track Varsity @ IHSA State Finals @ 2:00 PM
   Faculty/Staff End of Year Party (Foglia Library/Grand Gallery) @ 4:30 PM
   Boys Baseball Varsity vs Solorio @ 4:30 PM
   Girls Softball Varsity @ Niles West @ 4:45 PM
   Girls Soccer Varsity vs IHSA Regional Final (SICP vs Solorio) @ 5:00 PM
   Boys Water Polo Varsity @ Lyons Township (IHSA State Finals) @ 5:45 PM
   Prom Set-Up @ 6:30 PM
Saturday, May 18, 2019
   Co-Ed Sailing Varsity @ Illinois State Championship @ 8:00 AM
   Girls Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   Boys Tennis Varsity @ IHSA Sectional @ 9:00 AM
   Senior Prom (UIC Forum) @ 7:00 PM
Sunday, May 19, 2019
   Post Prom @ 12:00 AM
Monday, May 20, 2019
   O Day
   Boys Baseball Soph vs Loyola @ 4:30 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
   Boys Baseball Varsity @ UIC vs Providence @ 5:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity @ IHSA Sectional @ Fenwick (Priory) vs Lincoln Park @ 5:45 PM
   Boys Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional (St. Ignatius vs Nazareth) @ 7:00 PM
   Choir and Orchestra Spring Concert & Ice Cream Social (Tully Hall) @ 7:00 PM
Tuesday, May 21, 2019
   L Day
   Baccalaureate Rehearsal (Holy Family Church) @ 11:00 AM
   Entrepreneurship Class Final Pitches (McLaughlin Theater/McLaughlin Room) @ 5:00 PM
   Boys Volleyball Varsity @ De La Salle vs (Winner Match 1) IHSA Regionals @ 5:30 PM
   Girls Soccer Varsity @ Nazareth (IHSA Sectional) @ 6:30 PM
Wednesday, May 22, 2019
   F Day
   Senior Final Exams
   Graduation Practice (Walsh Activity Center) @ 10:00 AM
   Girls Softball Varsity @ UIC Stadium vs IHSA Regional (St. Ignatius vs Cristo Rey) @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
   Tennis Banquet (McLaughlin Room) @ 6:00 PM
   Girls Softball Varsity @ UIC Stadium vs IHSA Regional (Trinity vs Noble Street Charter) @ 6:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 6:30 PM
Thursday, May 23, 2019
   P Day
   Boys Baseball Varsity @ Nazareth vs Reavis (IHSA Regional) @ 3:30 PM
   Baccalaureate Mass (Holy Family Church) @ 7:00 PM
Friday, May 24, 2019
   A Day
   MASS SCHEDULE- Church Attire
   Mass of Mission and Thanksgiving (Holy Family Church)
   Boys Track Varsity @ IHSA State Finals @ 9:00 AM
   Jubilee Reunion (Grand Gallery/Foglia Library) @ 10:00 AM
   Club Alas Banquete (Tully Hall) @ 4:00 PM
   Girls Softball Varsity @ UIC Stadium vs IHSA Regional Final @ 4:30 PM
   Girls Lacrosse Varsity vs IHSA Sectional @ 5:00 PM
Saturday, May 25, 2019
   Girls Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Sunday, May 26, 2019
   Girls Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
   Boys Rowing Varsity @ SRAA Nationals, Dillon Lake (OH) @ 7:00 AM
Monday, May 27, 2019
   NO CLASSES - Memorial Day
   All Buildings Closed
Tuesday, May 28, 2019
   SEMESTER EXAMS - English and Social Studies
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
Wednesday, May 29, 2019
   SEMESTER EXAMS - Math and Religion
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
   Spring Exam Grading (5th Floor Balcony) @ 8:00 AM
Thursday, May 30, 2019
   SEMESTER EXAMS - Language and Science
   Graduation (UIC Forum) @ 7:00 PM
   Exam Central (Snite Room) @ 7:00 AM
   Dei Gloriam Award Reception (Grand Gallery/Brunswick Room) @ 4:00 PM
Friday, May 31, 2019
   Magis Miles (Malliard Track)

May 2019